Menu Zavrieť

Thajsko, ako ho nepoznáte

Takmer každý už aspoň z počutia pozná „krajinu úsmevov“ plnú slnečných lúčov, lacného jedla a tzv. tuk-tukov. Tou krajinou je Thajsko. No málo-čo sa hovorí o niektorých pravidlách, ktoré sa v tejto krajine musia dodržiavať. Prekvapení ostatnú najmä tí, ktorí túto krajinu ešte sami nenavštívili.

Čo ste o Thajsku možno nevedeli:

Prilby

V Thajsku sa takmer každý vozí na skútroch alebo motorkách. Z obrázkov na internete alebo z vašej vlastnej dovolenky v Thajsku možno viete, že prilby málo domácich nosí. Tak teda nosiť, či nenosiť? Podľa zákonov by ste prilbu na motorkách a mopedoch mali nosiť stále. V Thajsku to ale znamená, že či dostanete pokutu za chýbajúcu prilbu záleží na tom kde ste a v aký čas. Bez ohľadu na to, že by ste ju mali nosiť z bezpečnostného hľadiska vo váš vlastný prospech, zdá sa, že domáci to veselo ignorujú. Všimnite si, že mnohí Thajčania nenosia prilby takmer nikdy, no a už vôbec nie vo večerných a nočných hodinách po tom, ako služba policajnej kontroly skončila.

thajsko
Thajsko – Bangkok. Mesto anjelov.

Mesto anjelov

Bangkok – sa v skutočnosti nazýva úplne inak. Skrátená verzia Thajčanov je Krung Thep. A celý oficiálny názov mesta je Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Áno. Je to najdlhší názov mesta na svete.

Kráľovská hymna

Kráľovská hymna Thajska s názvom Phleng Sansoen Phra Barami sa bežne hrá pri rôznych štátnych príležitostiach, ale aj pred začatím filmov v kine, pred hraním živej hudby a pred divadelnými predstaveniami. Pri hraní hymny každý stojí úctivo a s rešpektom.

thajsko
Thajsko je plné zvykov a krásnych žien.

Prekvapivé momenty

Zatiaľ čo väčšina ľudí dbá na to, aby si prekryli svoje ústa rukou, kým druhou si po jedle čistia zuby špáradlom, domáci Thajska sú typickí tým, že si verejne bez hanby či rozpakov vyčistia zuby (aj nos). Žiadne „schovávačky“.

Pozor na chodidlá

Určite ste už počuli o tom, že v Thajsku považujú chodidlá za najšpinavšiu časť tela. Z toho dôvodu by ste ich nemali pri sede smerovať k človeku oproti vám, taktiež nie k chrámom, mníchom a k Budhovi. Tam to však nekončí. Nesmie sa ani prekročiť alebo stúpiť na niektoré veci ako napr. peniaze, peňaženky, vankúše. Mnoho Thajčanov sa bude cítiť nepríjemne alebo urazene aj keď použijete chodidlo na otvorenie či zatvorenie dverí a zásuviek, čo je nevhodné a neúctivé.

Pridaj komentár