Menu Zavrieť

Pálenie materiálov laserom má svoje výhody 

líška vyrezaná laserom

       Laserový lúč umožňuje veľmi presné a  efektívne  rezanie oceľových plechov ako aj hliníkových a nerezových materiálov. Technika rezania laserom sa vďaka svojej vysokej presnosti a rýchlosti najčastejšie používa v hutníckom a elektromechanickom priemysle. Zabezpečuje vysokú úroveň opakovateľnosti procesu a činností, ktorá nemá obdobu v žiadnej inej technológii spracovania materiálov.  

laserové rezanie
Rezanie laserom umožňuje vytvoriť napríklad aj ozdobnú umeleckú ornamentálnosť.

Čo je laserové pálenie plechu? 

     Jedným z procesov tepelnej separácie materiálov je pálenie laserom. Využíva laserový lúč, ktorý dopadá na rezaný povrch s vysokou energiou a spôsobuje roztavenie alebo úplné odparenie materiálu. Závisí to od času prevádzky lúča. Proces rezania dosiahne svoj plný výkon až potom, čo laser úplne prenikne do určitého bodu na povrchu materiálu. Veľmi dôležité je určiť geometriu a priebeh reznej dráhy, podľa ktorej sa bude spracovávaný materiál separovať. 

    Pálenie laserom vie spracovať materiál do akéhokoľvek tvaru a tvarová rôznorodosť výrobkov je neobmedzená. Laserové zariadenie pracuje vysokou rýchlosťou, je flexibilné a maximálne spoľahlivé. Rezy sú kvalitné a  profesionálne. V  procese pálenia vzniká iba minimum odpadu a materiály sa pri rezaní neprehrievajú. Zaujímavou možnosťou je aj gravírovanie do určitého materiálu.  

 

gravírovanie laserom
Vďaka laserovému gravírovaniu sa dajú vytvoriť široká škála originálnych produktov.

Proces pálenia materiálov laserom

    Technika rezania laserom využíva aj vysokočisté technické plyny ako kyslík a dusík. Plyn privádzaný cez dýzy v rezacom zariadení odstraňuje roztavený materiál z oblasti rezu. Vďaka tomu už okraje narezaných plechov nevyžadujú dodatočnú úpravu. To je nepochybná výhoda tohto typu strihu. Laser umožňuje rezať zložité vzory a prvky akéhokoľvek tvaru. Medzera, ktorá vzniká v priebehu pálenia  laserom, je o niečo väčšia ako hrúbka jeho lúča. 

    Rezanie plechu laserom je však s prihliadnutím na jeho výhody a nevýhody tým najlepším riešením. Najmä ak hrúbka plechu, ktorý sa má rezať, nepresahuje 25 milimetrov. Presnosť a účinnosť laserového lúča je v tomto prípade najvyššia. Nepochybnou výhodou použitia laserového lúča je aj dokonalá opakovateľnosť procesu rezania. Ďalšie výhody rezania plechu laserom patrí aj bezkontaktné spracovanie materiálu, nízka kontaminácia a znečistenie okolia, nízke náklady na kalibráciu laserového zariadenia a vysoká flexibilita procesu pálenia laserom. 

Pridaj komentár