Menu Zavrieť

Tenerife dovolenka – história, mýty a legendy

dovolenka

 

dovolenka
Tenerife dovolenka a unikátny čierny piesok

Ostrov Tenerife je jeden z najväčších Kanárskych ostrovov nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne, ktorý láka zahraničných turistov po celý rok vďaka svojmu príjemnému podnebiu a klíme. Je známy najmä svojim vulkanickým pôvodom, s čím priamo súvisí aj výskyt unikátneho čierneho piesku na tamojších plážach.

Tenerife dovolenka však nemusí byť zaujímavá iba z tohto hľadiska, ale jedinečný pohľad na ňu vám môžu poskytnúť aj domáci obyvatelia a ich pútavé prerozprávania dejín ostrova Tenerife, ktoré sú obohatené o rôzne mýty a legendy. Práve im sme sa rozhodli venovať aj náš dnešný článok – Dovolenka Tenerife z kultúrneho hľadiska.

Pôvodní obyvatelia, ktorí rozprávali rečou rýb

Prvá z populárnych tenerifských legiend, s ktorou sa počas svojej Tenerife dovolenka môžete stretnúť, je spätá s pôvodnými obyvateľmi tohto ostrova. Tí sa nazývali Guančovia – vysokí ľudia s atletickými povahami, síce fyzicky nadmieru zdatní, avšak inteligenčne trochu primitívnejší. Žili v prísne patriarchálnej spoločnosti, na ktorej čele stál kráľ (nancej). Ten bol volený najmä podľa svojich fyzických a bojových schopností a predpokladov.

Podľa legiend však obyvateľov ostrova Tenerife, Guančovia hovorili aj „rečou rýb“. Tento mýtus pravdepodobne súvisí s tým, že sa živili rybolovom, v ktorom teda museli byť aj mimoriadne šikovní.

Tenerife dovolenka a výlet na Pekelnú horu

Druhá legenda je spojená s najvyšším bodom Tenerife – sopkou Pico de Teide. Jej názov znamená v preklade Pekelná hora a pomenovali ju tak ešte pôvodní obyvatelia tohto ostrova (spomínaní Guančovia). Tí si predstavovali, že na vrchu sopky sídli zlý a krutý boh a podľa toho si vysvetľovali aj občasné erupcie a pravdepodobne aj to, že od jesene do jari pokrýval vrchol hory sneh, čo je pre Tenerife naozaj nezvyčajné.

Aj počas vašej Tenerife dovolenka môžete absolvovať výlet do tejto časti ostrova – odporúčame vám aj prenocovanie v niektorej z blízkych horských chát. Totižto, ak si ráno dostatočne privstanete, počas východu slnka môžete vidieť povestný tieň sopky , ktorý siaha do neuveriteľnej diaľky – 200 km, čo je určite jedinečný zážitok.

Pridaj komentár