Menu Zavrieť

Moja prvá výletná plavba po Dunaji

plavba po Dunaji
plavba po Dunaji
Jules Verne – práve vďaka nemu sa konala moja prvý výletná plavba po Dunaji

Výletná plavba po Dunaji s Lodivodom dunajským

   Od môjho útleho veku  rád cestujem, mám rád nové veci, rád spoznávam nové miesta. Zaujímajú ma konkrétni ľudia, ich názory, spôsob každodenného života a ich životné príbehy. Dnes mám ako zdroj informácii hlavne internet priamo na mojom pracovnom stole, v čase môjho detstva som cestoval a spoznával hlavne k vďaka našej miestnej ľudovej knižnici. Doslova som hltal knihy, a čítam ich rád  dodnes. A moja prvá výletná plavba po Dunaji, skôr dobrodružná ako výletná, sa uskutočnila práve vďaka knihe. V pohodlí a teple mojej malej ale útulnej detskej izby.

Pán Verne mi umožnil cestovať všelikade

    Ležiac v posteli, prikrytý obrovskou perinou, som cestoval a spoznával. Zažil som výletnú a prieskumnú plavbu po riekach, letel som delom vystrelený na mesiac, súcitil som s deťmi kapitána Granta,  ponáral sa na dno svetového oceánu či počas piatich týždňov som sa snažil prežiť v zdraví a bez úrazu v nebezpečne nízko letiacom balóne. A to všetko vďaka  známym dobrodružným románom francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty. Bolo to úžasné čítanie, niekedy som takúto dlhú cestu bol schopný absolvovať len za niekoľko dní. A ak by moja mamka neprerušovala a nevypínala mi okolo pol desiatej nočnú lampu, potom by sa moja prvá výletná plavba po Dunaji určite konala aj skôr. Ešte pred východom slnka.

plavba po Dunaji
Let na mesiac či v balóne, plavba po riekach či ponáranie sa na dno oceánu… To všetko som zažil už ako dieťa…

Lodivod dunajský

   Moja prvá výletná plavba po Dunaji sa konala v spoločnosti hrdinu románu Lodivod dunajský. Tento román napísal taktiež Jules Verne a odohráva sa v roku 1876.  V tejto knihe mi prostredníctvom dobrodružného príbehu predstavil zaujímavým spôsobom rieku  Dunaj. Prakticky od  prameňa v Nemecku až po jeho ústie do Čierneho mora. Pamätám si, ako som si porovnával túto plavbu  so školským atlasom mojej staršej sestry. Neskôr som už naživo absolvoval skutočnú výletnú plavbu po rieke Volga, vodných  kanáloch Amsterdamu alebo aj po rieke Vltava. Ale o tom niekedy nabudúce.

Pridaj komentár