Menu Zavrieť

Škola v prírode pre deti a školákov

Školy v prírode

Škola v prírode – hry na cestu, do prírody aj vo vnútri

Škola v prírode je pre deti nepochybne veľmi dôležitým a nezabudnuteľným zážitkom, či už hovoríme o tej, ktorá sa koná počas materskej školy alebo o tej na prvom stupni ZŠ. Každopádne, ak aj vás tento rok ako pedagóga čaká takýto výlet s deťmi, je dobré sa naňho vopred pripraviť. Pedagógovia s dlhoročnou praxou majú väčšinou už program pre školu v prírode vymyslený, avšak určite nezaškodí zaradiť do neho aj niečo nové a originálne. Tí, ktorí zasa ešte dostatok skúseností nemajú, sa v tomto článku môžu inšpirovať – ponúkame totižto niekoľko tipov na to, ako by mohla škola v prírode, a s ňou spojené hry, vyzerať…

Hry na cestu autobusom

Pri príprave programu myslite na to, že škola v prírode začína už počas cesty autobusom na určené miesto. Nech už cestujete hodinu alebo štyri hodiny, deťom jednoducho musíte vymyslieť niečo, čo ich počas tejto doby zabaví. Pre menšie deti je vhodnou alternatívou napr. hra „Nájdi farbu“. Deťom zadáte farbu a oni musia hľadať všetky predmety za oknami autobusu, ktoré sú práve v tejto farbe. Druhou možnosťou je „Oslava križovatky“ (alebo pokojne aj tunelu či mostu), kedy pri prejazde autobusu cez každú križovatku/tunel/most budú musieť deti zaspievať vami vybranú pesničku. Takto im cesta v autobuse prejde oveľa rýchlejšie!

Školy v prírode
Školy v prírode a poznávanie Slovenska

Škola v prírode

Aká by to bola škola v prírode, ak by ste pre deti nemali prichystané aj nejaký hry do prírody, ktoré ich zabavia, ale aj niečo naučia? Veľmi dobrá hra v lese je napr. „Hádaj, čo tam nepatrí“. Tá spočíva v tom, že istý kúsok lesa označíte povrazom a v rámci tejto oblasti umiestnite na stromy alebo kríky niečo, čo tam nepatrí. Môže to byť napr. šiška na listnatom strome alebo halúzka s listami na ihličnatom. Hra je však vhodná skôr pre školákov.

Aj keď vonku prší…

Avšak tiež nezabúdajte na to, že celá škola v prírode sa nebude odohrávať iba vonku. Preto treba mať v prípade zlého počasia prichystané aj nejaké hry, ktoré zabavia deti vo vnútri. Môžu to byť hry kreatívne, kedy budete s deťmi niečo tvoriť alebo hry pohybové, ak máte k dispozícii telocvičňu či iný dostatočne veľký priestor.

Pridaj komentár