Menu Zavrieť

Probiotiká

Probiotiká pre zdravú funkciu vášho tráviaceho traktu

Všeobecná definícia znie, že probiotiká sú živé organizmy, ktoré napomáhajú k zdravému fungovaniu mikroflóry v našich črevách. Užívajú sa ako prevencie aj ako riešenie už vzniknutého problému. Ako prevencia slúžia napr. vtedy, keď sa chystáme na dovolenku do niektorej zo zahraničných destinácií, špeciálne pokiaľ sa jedná o exotickú krajinu. Problémy s trávením v takomto prípade nie sú žiadnou výnimkou a tak v prípade, že nechcete stráviť prvé dni dovolenky iba na záchode, odporúča sa preventívne už pred cestou užívať probiotiká.

Probiotiká
Probiotiká na cestu do zahraničia

Pre podporu imunity u kojených detí aj dospelých

Ďalej sa probiotiká používajú aj ako prevencia pred vznikom alergických reakcií či atopického ekzému u detí. Aby som bola presná, jedná sa hlavne o užívanie probiotík dojčiacou mamičkou, vďaka čomu sa následne tieto živé organizmy dostanú do mlieka a do tela dieťatka – tu napomáhajú vzniku prirodzenej imunity voči bežným ochoreniam, ale aj voči spomínaným alergiám (ktoré sú momentálne veľmi rozšíreným problémom u detí) a tiež voči kožnému ekzému. Vďaka podpore imunitného systému sú vhodné aj ako prevencia pre dospelých počas „chrípkových období“.

Problémy s trávením (aj počas tehotenstva)

Problémy s nafukovaním, hnačky či naopak zápcha – aj pri všetkých týchto problémoch pomáhajú práve probiotiká. Práve preto sa odporúčajú aj tehotným ženám, pretože počas tehotenstva sú takéto problémy s trávením viac než iba bežné. V prvom trimestri pomôžu probiotiká ženám s ranými nevoľnosťami, v neskorších štádiách tehotenstva zasa so zápchou, ktorá je spôsobená tzv.  spomalenou motilitou – spomalenou hybnosťou tráviaceho traktu.

Probiotiká
Probiotiká aj ako náhrada za antibiotiká

Probiotiká užívajte spolu s antibiotikami!

Užívate dlhšiu dobu antibiotiká? Tie v značnej miere narúšajú zdravú črevnú mikroflóru a tak sa aj v tomto prípade odporúča, aby ľudia užívali probiotiká. Užívať by ste ich mali nie len zároveň s antibiotikami, ale ešte aj nejaký čas po ich vysadení, aby sa vaše črevá dostali opäť do pôvodného stavu.

Zmierňujú aj intoleranciu na laktózu

Ako poslednú spomeniem veľmi nepríjemnú vec – intoleranciu na laktózu. Ak sa vyskytuje u vás alebo u vašich detí, opäť vám môžu pomôcť probiotiká. Tie sú totižto takpovediac „všeliekom“ na tráviace ťažkosti akéhokoľvek druhu.

Pridaj komentár