Menu Zavrieť

O niekoľko dní odchádzam na prvú dovolenku 2016

dovolenky 2016

Moja dovolenka 2016

Všetko už mám asi pripravené, rezervované letenky a ubytovania. Premyslené niektoré detaily, prečítané dosť o tom, čo by som chcel konečne vidieť. Dovolenka 2016, alebo skôr výlet, sa blíži. Nebude to len jedna destinácia ale hneď niekoľko. Počas dvojtýždňovej dovolenky by som mal byť na letiskách piatich európskych veľkomiest. Najprv odtiaľto letím do Edinburgh, odtiaľ cez Heathrow by som mal navečer v ten istý deň pristáť na letisku Orly v Paríži. A na toto mesto sa skutočne teším určite najviac počas mojej dovolenky.

Musée d´Orsay

dovolenka 2016
Počas svojej dovolenky 2016 plánujem aj návštevu Musée D’Orsay v Paríži

V Paríži sa chcem ubytovať v hostely priamo v centre mesta. Budem to mať odtiaľto pomerne blízko aj peši do miest a lokalít, ktoré by som chcel vidieť a vychutnať si. A je ich skutočne dosť, chystám sa na takúto dovolenku do Francúzka už niekoľko rokov. Táto je skôr niečo ako prieskumná cesta, po nej chcem ísť na dovolenku do Paríža opäť už túto jar.

Z hostela to budem mať blízko nielen do známeho Louvru, ale pre mňa oveľa atraktívnejšieho Musée d´Orsay. Toto múzeum bolo otvorené v roku 1986. Hostí niekoľko zbierok obrazov a umeleckých predmetov, ktoré sa môžu pochváliť svojou dlhou kultúrnou históriou. Najväčším lákadlom galérie je rozsiahla zbierka impresionistických obrazov. Počas mojej dovolenky v Paríži tak konečne uvidím na jednom mieste skvosty a najlepšie práce tohto umeleckého maliarskeho prúdu.

Možno, že si dám kávu v kaviarni, kde sedával Hemingway

dovolenka 2016
Kníhkupectvo Shakespeare and Company z r. 1920

Romány a poviedky drsného dobrodruha Ernesta Hemingwaya mi umožnili navštíviť mnohé miesta po celom svete. Od kubánskych barov a parížskych kaviarní cez býčie arény v Španielsku až po stepné africké oblasti. Mám rád jeho a aj iných autorov z tzv. „stratenej generácie“ umelcov.

On sám mal Paríž rád, strávil tam veľa času zo svojho plodného života. Počas svojej dovolenky 2016 navštívim aj niektorú z kaviarničiek, hlavne tú La Loserie Lilas, kde často s nim posedával aj F. Scott Fitzgerald, autor známeho románu Veľký Gatsby.

Kníhkupectvo Shakespeare and Company

V prvej polovici minulého storočia sa Parížu zvyklo hovorievať mesto spisovateľov. Americkí a britskí spisovatelia sa stretávali práve v tomto kníhkupectve, ktoré sa v tom čase nachádzalo na ľavom brehu rieky Seiny. Chcem to tiež nájsť a dať si tam nejaký drink. A potom ma v rámci tejto dovolenky čaká letecký presun do Prahy. A potom opäť o kúsok inam… A aká bude vaša dovolenka 2016?

Pridaj komentár