Menu Zavrieť

Bytový dizajn v kuchyni má svoje pravidlá

kuchyne

Kuchyne sú už dlhé roky považované za srdce domova, odkiaľ sa žena starala o blaho a jedlo pre všetkých obyvateľov domácnosti. Tento trend už v dnešnej dobe a spoločnosti nie je pravdivý, ale funkcia kuchyne rozhodne ostala. Stále sa tu pripravuje jedlo pre všetkých členov domácnosti a rozhodne sa tu členovia domácnosti stretávajú pri príprave a konzumácii jedla. A práve toto by mal bytový dizajn všetko zohľadňovať a korešpondovať s týmito potrebami.

Do modernej obnovy a rekonštrukcie bytov však okrem dizajnu a dekorácií patrí aj napr. zateplenie. Izolačné omietky, ktoré sa nanášajú zvnútra, sú skvelým riešením do mnohých domácností pre svoje tepelno-izolačné vlastnosti.

Bytový dizajn by mal byť kompromisom medzi krásou a funkčnosťou

Každej gazdinke alebo aj domácemu pánovi, by rozhodne vyhovovala veľkoryso riešená kuchyňa a s dostatočným priestorom. Toto sa ale v bytoch jednoznačne zariadiť nedá vždy. Preto je vždy na bytovom dizajnérovi, ako sa s týmto problémom popasuje.

Roh dokáže byť funkčným a dostatočne estetickým prvkom pri návrhu každej kuchyne a dokáže tvoriť zaujímavý prvok bytového dizajnu. Jediný problém vzniká s rohovou skrinkou, ktorá je do značnej miery nepraktická. Avšak šikovný bytový dizajnér dokáže nájsť zaujímavé riešenie v podobe otočný karusel, prípadne výsuvných políc. Vďaka nim dostatočne využijete priestor aj v rohu bez toho, aby trpel váš komfort. Čo by však rozhodne nemalo byť umiestnené v rohu sú jednoznačne varné dosky a drezy. Pretože je veľmi nepraktické stáť v takto obmedzenom priestore po dlhší čas.

Drez je dôležitou súčasťou kuchyne

bytový dizajn

Hoci si každá gazdinka snaží vybrať čo najkrajší a najlepšie ladiaci drez so zbytkom kuchyne, často sa menej sústredí na umiestnenie drezu vzhľadom na jeho funkčnosť. A práve toto je jedna z funkcií dizajnéra pri návrhu kuchyne. Drez musí korešpondovať veľkosťou k priestorovým možnostiam kuchyne. Vhodné je, ak sa nachádza v blízkosti varnej zóny a rovnako aj umývačky riadu (nezakvapkáte celú kuchyňu). Rovnako je dobré umiestniť odkladaciu zónu podľa toho, či ste pravák alebo ľavák.

Výška pracovnej plochy je zásadný faktor

Hoci sa na tento aspekt kedysi, vzhľadom na jednotne dodávané kuchyne, nehľadelo, dnes to rozhodne tak nie je. Výška pracovnej dosky je limitujúci faktor, ktorý zabezpečí ako sa vám bude v kuchyni variť. Preto je potrebné si uvedomiť, kto bude najčastejšie v kuchyni variť a niekedy nie je na škodu zapracovať do kuchyne dve pracovné dosky, pričom každá bude v inej výške. Vďaka tomu bude kuchyňa pohodlná ako pre domáceho pána tak aj pre gazdinú.

Pokiaľ sa vám zdá toto množstvo informácií príliš zložité a z jednoduchej kuchyne sa stáva problém, treba sa obrátiť na kvalitného bytového dizajnéra. Vďaka jeho práci získate aj konkrétnu predstavu o kuchyni a budete mať istotu, že ste nezabudli na žiadny z technických aspektov. Takže sa vaša kuchyňa stane skutočným srdcom vášho domova.

Pridaj komentár