Menu Zavrieť

Borelióza

Borelióza číha aj počas dovolenky

Borelióza
Borelióza – kliešť číhajúci na obeť

Dovolenka je časom na oddych a naberanie nových zážitkov a skúseností. A to nezáležiac od toho, či sa chystáme na dovolenku k moru, do hôr, či nejakého mesta alebo dedinku. Nech už ideme kamkoľvek, do kufra si väčšinou balíme oblečenie, kozmetiku, rôzne doklady, potrebné peniaze a pod. Pri balení na dovolenku by sme však nemali zabúdať ani na prevenciu, a teda si zbaliť opaľovacie krémy, ktoré chránia pred škodlivými lúčmi alebo naopak teplé oblečenie, chrániace pred zimou. Pri cestách do niektorých krajín je napríklad potrebné i očkovanie. Ak sa však chystáme na hory, alebo vieme, že počas túry sa môžeme zatúlať i na lúky s vysokou trávou, mali by sme si zabaliť aj vhodné oblečenie, ktoré nás chráni pred rôznou háveďou, napríklad kliešťami a nimi prenosným ochorením, ako je borelióza.

Boreliózu prenáša hmyz

Borelióza je infekčné ochorenie, ktoré môže postihovať kĺby, kožu, nervovú sústavu i srdce. Prenáša ho hmyz sajúci krv, hlavne kliešte alebo komáre. Hoci tento hmyz bol ešte donedávna postrachom iba v neskorých jarných, letných alebo skorých jesenných mesiacoch, dnes je potrebné dávať si na ne pozor takmer po celý rok a to najmä kvôli miernejším zimám, ktorým tento hmyz posledné roky značne odoláva. Ak si teda chceme dovolenku užiť čo najlepšie a nevystavovať sa zbytočnému nebezpečenstvu, musíme sa pred týmto zákerným hmyzom chrániť. Preto máme počas dovolenky naplánované nejaké túry, do kufra si nezabudneme pribaliť dlhé nohavice a repelent.

Borelióza
Boreliózu prenášajú najmä kliešte

Ako vytiahnuť kliešťa

Ak sa predsa len stane, že po prechádzke prírodou si na sebe donesieme čierneho pasažiera, kliešťa, je dôležité poznať správny postup na jeho vytiahnutie. Veľmi častou chybou je vykrúcanie kliešťa pomocou vaty a krému. Pri tomto spôsobe odstraňovania je riziko nákazy boreliózou dosť vysoké, a to preto, že krémom infikovaného kliešťa pridusíme. Kliešť pri tom vypustí do krvi výlučky, ktoré môžu byť infekčné. Kliešťa najlepšie vytiahneme špeciálnou pinzetou alebo háčikom a ranku následne vydezinfikujeme.

Borelióza sa väčšinou prejaví ako okrúhla, červená škvrna s bledým stredom, v mieste uhryznutia. Ak takúto škvrnu na tele objavíte, určite čím skôr navštívte svojho lekára. Zdravie máme iba jedno, a preto sa s ním netreba zahrávať ani počas dovolenky.

Pridaj komentár