Menu Zavrieť

Obuv naša každodenná. Ako sa vyrába? 

Viacero topánok

Obuv nosíme každý deň a prevedie naše nohy bezpečne cez ľahký aj ťažký terén. Avšak viete vy vôbec, ako sa obuv vyrába?  

V remeselnom spracovaní obuvi znamená výrobný proces spojenie medzi hornou časťou a spodnou časťou. Horná časť sa nazýva v obuvníckej terminológii zvršok je to úplne prvá časť obuvi, ktorú si zákazník všimne. Je to totiž vrchná, viditeľná časť topánky, ktorá nádejnému nositeľovi prezradí všetko – na aký účel je obuv určená, aký materiál je použitý, dizajn, strih.  Zo zvršku je jasné, či ide o športovú obuv, spoločenskú obuv, voľnočasovú obuv.  

Spodná časť sa nazýva podošva je najviac namáhaný diel, pretože sa dostáva do styku s povrchom, po ktorom chodíme. Podošva nám chrániť nohu pred studenou dlážkou, horúcim chodníkom, nerovným terénom, pred ostrými predmetmi na ceste či špinou.  

Výrobný proces je veľmi dôležitý pre cenu, životnosť, ľahkú opravu a stabilitu topánky. Okrem použitého materiálu je to hlavné kritérium pre hodnotenie kvality obuvi

Podošva červenej topánky
Podošva je najviac namáhaný diel topánky

Základné rozdelenie výrobného procesu 

  • Lepená podošva  
  • Prišívaná podošva 
  • Priamy nástrek 

Lepená podošva 

Je to najjednoduchší a najpoužívanejší proces. Má univerzálne využitie, pretože možno prilepiť akúkoľvek podošvu na akýkoľvek zvršok. Ide totiž o oddelenú výrobu zvršku a podošvy. Tento spôsob výroby je najlacnejší, má však nevýhodu, pretože nesprávne nalepenie, nanesenie lepidla, môže spôsobiť odlepovanie podrážky.  

Prišívaná podošva  

Používa sa najmä v letnej obuvi, pretože prešitím podošvy a zvršku ostávajú otvorené dierky, prepúšťajúce vodu. V našich zemepisných šírkach je takmer nemožné predávať takúto obuv na jar alebo v zime. Výhodou prišívaných podošiev je ohybnosť a flexibilita, teda maximálny komfort nosenia.  

Pánske hnedé topánky
Spôsob aplikácie podošvy je hlavným kritériom hodnotenia kvality obuvi

Priamy nástrek 

Najkvalitnejší a cenovo najnáročnejší proces výroby. Podošva sa na zvršok pripevňuje formou priameho nástreku. Táto forma je však pomerne obmedzujúca pre tvar podošvy (nevyrobia ju napr. hranatú) ako aj farby (podošva je čierna alebo biela). Tento proces sa používa pri výrobe obuvi, ktorá je určená do náročných poveternostných podmienok.  

Akým spôsobom je obuv vyrobená je teda jedným z faktorov kvalitnej obuvi. Okrem toho musí byť obuv z dobrého materiálu, ktorý je odolný.  Najlepší materiál je koža. Takáto obuv Vám vydrží niekoľko rokov. Jej cena je vyššia, ale obuv je trvácna. Výber je na Vás, ale nezabúdajte, že kvalita je často dôležitejšia ako kvantita.  

Pridaj komentár